MENU

Z MÉDIÍ
Robejškovci chtějí pro všechny armádní výcvik
Václav Lang, Blesk / 21. 12. 2016

Budou zase mladí muži odváděni k povinnému vojenskému výcviku? Strana Realisté politologa a ekonoma Petra Robejška se o to chce pokusit. Tvrdí, že v dnešní době je taková nadstavba k profesionální armádě nezbytná. A do parlamentních voleb chce jít s návrhem na zavedení několikaměsíčního intenzivního výcviku.

„Po skončení studené války začal v celé Evropě, tedy i u nás, převládat pocit absolutního bezpečí. I my jsme této atmosféře podlehli. Byla zrušena povinná vojenská službu a přešli jsme na profesionální armádu. A s časem, jak jsme postupně omezovali výdaje na obranu, tak se zmenšovaly naše vojenské síly až na samou hranici jejich funkčnosti,“ napsal na webu Realistů, kteří jsou zatím registrováni jako Strana regionů, jejich bezpečnostní expert Jiří Hynek.

V textu upozorňuje na zhoršující se bezpečnostní situaci a houstnoucí atmosféru strachu. Stávající situaci, kdy český obranný systém stojí na členství v NATO, profesionální armádě a dobrovolných aktivních zálohách, je podle něj nutné doplnit branci.
Několikaměsíční intenzivní kurz
„Určitě nechceme obnovit základní vojenskou službu v té podobě, jak byla u nás v době studené války. Jde o to, uvést v život fungující systém přípravy každého mladého občana na situaci, která by mohla nastat v případě závažné krize nebo vojenského konfliktu. Jde o relativně krátký, zato velmi intenzivní výcvik, během něhož by jeho účastník získal základní vojenské znalosti,“ naznačil.

Stát by pak takové rekruty mohl v případě potřeby povolat k dalšímu výcviku. Z uvedeného lze vyčíst i to, že by se kurzy týkaly nejen mužů, ale i žen. Další podrobnosti ale Realisté neuvedli a jejich mluvčí Jana Malíková na dotaz Blesk.cz nereagovala.


Podrobnosti lze tedy čekat zřejmě až později, Hynek hovoří o jaru: „Obnovení základní vojenské služby v podobě několikaměsíčního intenzivního výcviku bude v každém případě součástí volebního programu Realistů a jedním z našich základních požadavků pro případné povolební vyjednávání. To můžeme konstatovat již dnes. Přesné parametry představíme veřejnosti na jaře.“

Mapa ČR Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Zlínský kraj Jihomoravský kraj Vysočina Pardubický kraj Liberecký kraj Královéhradecký kraj Jihočeský kraj Ústecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj
Copyright © 2016, Realisté. Všechna práva vyhrazena.
Zadavatel: Realisté / Zpracovatel: CS Development s.r.o.